BLOG: GRY DO NAUKI JĘZYKA W CZASIE WAKACJI

Stół i osoba pisząca coś w zeszycie

UCZ SIĘ, GRAJ I... CZYTAJ W CZASIE WOLNYM!

Wakacje to wspaniały czas także i dlatego, że to dwa miesiące, w których – w końcu! – nie trzeba się uczyć.

Tak zapewne przynajmniej sądzi większość dzieci, szczególnie, jeśli naukę traktują tylko jako przykrą konieczność. Wiemy już, jak wykorzystać gry w nauce języka obcego, tak aby uczenie się było także zabawą, którą nie tylko dobrze się wspomina, ale i do której lubi się wracać. Ale jak sprawić, aby także w wakacje dziecko nie traciło kontaktu z językiem obcym i w nowym roku szkolnym chciało z entuzjazmem powrócić do nauki?

Pomocami do nauki języków obcych, z których można z łatwością koszystać w czasie wolnym, są uproszczone lektury językowe. Wspaniałe historie przygotowane specjalnie dla małych czytelników mogą stanowić wartościową formę spędzania wolnego czasu – podobnie jak zwykła książka, np. lektura szkolna. Jeśli do tego lektury opisują przygody ciekawych i wyrazistych bohaterów, z którymi dziecko może się utożsamić lub zaprzyjaźnić, to nauka języka obcego w tej formie ma szansę stać się po prostu przyjemnością i świetną zabawą.

Za hasłem Play, read and learn!, czyli nowym pomysłem metodycznym od wydawnictwa ELI, kryje się połączenie gier językowych i lektur uproszczonych w spójne serie skoncentrowane wokół określonych bohaterów. Wśród nich znaleźć możemy szaloną babcię Fixit, która zawsze znajduje rozwiązanie każdego problemu, niezdarnego detektywa Harry’ego, wujka Jacka, którego przygody dotykają ważnego i aktualnego tematu ochrony środowiska naturalnego, czy wesołego kosmitę PB3. Tych samych bohaterów znajdziemy teraz w wybranych grach językowych z wydawnictwa ELI, gdzie pomagają oni uczącym się poznać podstawowe słownictwo, zwroty, nazwy zawodów i odmiany potocznych czasowników w pięciu językach obcych. Dzięki temu połączeniu dzieci sięgając po gry językowe lub w drugą stronę – po lektury językowe – napotykają znajome postaci, co znacznie ułatwia im oswojenie się z nowym materiałem i nowymi sposobami nauki.

Więcej o samych lekturach, metodach pracy z nimi i dostępnych seriach można dowiedzieć się między innymi na stronie lektury-jezykowe.pl.