GRY JĘZYKOWE NA NOWY ROK SZKOLNY!
Skończyły się wakacje i czas wracać do szkoły, gdzie na nasze pociechy czekają między innymi lekcje języków obcych. Warto zadbać o to, by dziecko utrzymywało kontakt z językiem także poza szkołą – pomoże mu to utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach i podołać kolejnym szkolnym wyzwaniom w przyszłości.
Szukając rozwiązań warto przyjrzeć się materiałom edukacyjnym, które mają charakter mniej formalny, niż typowe podręczniki wykorzystywane podczas lekcji, i mogą stanowić dla dziecka atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu.
Pomocami dydaktycznymi, które świetnie spełnią tę rolę, są gry edukacyjne do nauki języków obcych z wydawnictwa ELI. Najczęściej wykorzystują one tradycyjne i znane gry, takie jak bingo, domino czy memory, dostosowując mechanikę rozgrywki do specyficznych warunków, jakich wymaga nauka języka. Poniżej spróbujemy przybliżyć sobie ich specyfikę poprzez omówienie kilku tytułów.
Gra Animal Kingdom (posiadająca także swoje odpowiedniki w innych językach) wykorzystuje formułę gry w bingo, poszerzoną o dodatkowe elementy, które umożliwiają wykorzystanie zestawu także do zupełnie innych form rozgrywki. Podstawowym celem gry jest nauka nazw zwierząt w języku obcym i podstawowa forma rozgrywki, tak jak w klasycznym bingo, polega na dopasowywaniu do siebie małych kart z wizerunkami zwierząt do plansz, na których znajdują się kombinacje nazw. Zadaniem gracza jest powiązanie wylosowanego obrazka z nazwą i jak najszybsze zapełnienie całej swojej planszy. Dodatkowo, gra pozwala graczom nabyć wiedzę na temat typowych środowisk życia poszczególnych zwierząt. Na odwrocie plansz znajdują się nazwy różnych ekosystemów lub krajobrazów (wieś, las, łąką, góry etc.), dzięki którym można skoncentrować rozgrywkę na łączeniu nazw zwierząt z typowym dla nim środowiskiem.
Wersje tej gry w innych językach to: Le monde animal, El reino de los animales, Die Welt der Tiere, Il regno animale.
Innym tytułem wartym uwagi jest gra Preposition Island (i jej odpowiedniki w innych językach obcych). Celem gry jest nauka przyimków miejsca oraz sposobu, w jaki funkcjonują w języku obcym. Gra utrzymana jest w zabawnym klimacie poszukiwaczy skarbów i piratów. Po jednej stronie rozkładanej planszy przedstawione są rysunkowe objaśnienia podstawowych przyimków miejsca, druga zaś strona przedstawia wyspę piratów wypełnioną budynkami, przedmiotami i postaciami, które znajdują się w określonych relacjach przestrzennych. Gracze losują kartę, która wskazuje postać i obiekt, a zadaniem jest określenie, jaki zaimek najlepiej będzie opisywał ich wzajemną relację przestrzenną. Gra, oprócz nauki języka, rozwija także spostrzegawczość i refleks, oraz angażuje wyobraźnię.
Gra posiada także dodatek w postaci kolorowych żetonów, które wprowadzają do rozgrywki dodatkowy element jakim jest nauka nazw kolorów.
Wersje tej gry w innych językach to: L’île aux prépositions, La Isla de las preposiciones, Die Insel der Präpositionen, L’isola delle preposizioni.
My Shopping List to kolejna gra, która wykorzystuje bardzo nośny w nauce języków model gry w bingo, przy czym skupia się na określonym obszarze leksykalnym, jakim są nazwy produktów spożywczych. Zabawa w podstawowym wariancie może przyjąć dwojaką formę: gry w bingo, lub gry w robienie zakupów. W pierwszym przypadku gracze dopasowują obrazki przedstawiające różne produkty do ich nazw. Może to odbywać się na kilka sposobów i w różnych konfiguracjach, np. poprzez pokazywanie obrazka, odczytywanie jego nazwy, itd. Ten sposób rozgrywki pozwala nauczyć się nowego słownictwa i utrwalić je na kilka sposobów. W drugim przypadku zadaniem graczy jest skompletowanie wszystkich produktów z wylosowanej listy zakupów. W tym celu muszą formułować poprawne pytania, dzięki którym mogą zdobyć pożądane karty. Dodatkowo, formułowanie pytań wymaga nauki i poprawnego użycia określników ilości – kwantyfikatorów – i umiejętnego połączenia ich z określonymi produktami spożywczymi.
Wersje tej gry w innych językach to: Faisons les courses!, ¡Vamos al mercado!, Lasst uns einkaufen!, La lista della spesa.
Z kolei elementami składającymi się na grę Catch the Words – i jej odpowiedniki w innych obcych językach – są kostki. Na ścianach sześcianów znajdują się proste popularne wyrazy – w sumie 48 słów. Uzupełnieniem zestawu jest kostka z sześcioma kategoriami tematycznymi, do których należą wyrazy biorące udział w grze. Podstawowym zadaniem graczy jest wskazywanie wyrazów pasujących do wylosowanej kategorii tematycznej. Możliwy jest też wariant gry drużynowej, gdzie poszczególne drużyny wspólnie odnajdują pożądane słowa. Gra pozwala nie tylko poznać nowe słownictwo, lecz także rozwija umiejętność kategoryzowania oraz ćwiczy refleks.
Wersje tej gry w innych językach to: Trouvons les mots!, ¡Encontremos las palabras!, Lasst uns die Worte finden!, Troviamo le parole!
To tylko niektóre tytuły, które mogą w pożyteczny sposób wypełnić czas wolny naszego dziecka, rozwijając jednocześnie jego umiejętności językowe. Najważniejszą zaletą gier językowych jest fakt, iż dziecko postrzegać je może jako rozrywkę, nie zaś element obowiązku edukacyjnego, a nawet jako nagrodę za rzetelną naukę.