Czym są gry językowe?

obrazek karty do gier

Czym są gry ELI do nauki języka?

Gry językowe ELI to seria materiałów dydaktycznych w formie zestawów kart, plansz i kostek nawiązujących swoją specyfiką do niektórych tradycyjnych gier towarzyskich, losowych, logicznych i strategicznych. Zostały one opracowane w oparciu o kryteria Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co gwarantuje, że ich możliwości i treść można łatwo zastosować na konkretnych etapach nauczania. Gry przeznaczone są dla osób uczących się języków obcych na poziomach od A1 do B2.

Niwelując wymiar hazardowy tradycyjnych gier karcianych i losowych do poziomu przypadkowości urozmaicającej rozgrywkę oraz wyposażając je w treści ukierunkowane na konkretne zagadnienia leksykalne, gramatyczne, funkcje komunikacyjne lub sprawności językowe, gry takie mogą służyć jako uzupełnienie dowolnej metody uczenia języka obcego i doskonałe rozwinięcie tradycyjnych metod nauki, znacząco podnosząc jakość procesu nauczania i wzbogacając wiedzę uczniów na temat języka obcego. Gry z powodzeniem mogą być stosowane zarówno na zajęciach w szkole jak i w trakcie indywidualnych lekcji, zabaw z przyjaciółmi lub też w rodzinnym gronie. Ich szata graficzna stanowi ukłon w kierunku młodego odbiorcy, jednak proponowana tematyka i warianty rozgrywek adresowane są do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych pragnących nauczyć się języka obcego.

Gry językowe ELI, oprócz doskonalenia znajomości słownictwa i umiejętności komunikacyjnych, mają ponadto za zadanie rozwijać świadomość dotyczącą cywilizacji i kultury krajów obcojęzycznych. Ludyczny charakter gier językowych sprzyja również nawiązywaniu relacji społecznych z pozostałymi uczestnikami gry oraz umożliwia bardziej swobodne relacje z osobą prowadzącą niż ma to miejsce podczas tradycyjnych lekcji języka.

Gry ELI to od trzydziestu lat najbardziej rozpoznawana seria zabaw do nauki języków obcych używana obecnie w ponad osiemdziesięciu krajach na całym świecie. Składa się na nią kilkadziesiąt gier w pięciu wersjach językowych. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości wykorzystania, różnorodność tematyczną i przyjazną szatę graficzną jest absolutnym numerem jeden w dziedzinie materiałów językowych wzorujących się na tradycyjnych grach i zabawach.

W warunkach zajęć grupowych (na przykład w szkole) gry ELI oferują wiele konkretnych zastosowań, takich jak:

  • wprowadzenie do zagadnień tematycznych lub gramatycznych, które mają być prezentowane w trakcie danej lekcji;
  • podsumowania lekcji poruszającej daną tematykę lub zagadnienie gramatyczne;
  • sprawdzenia umiejętności językowych ucznia pod kątem znajomości wybranych zagadnień gramatycznych lub słownictwa;
  • wykorzystania jako ćwiczeń rozluźniających w trakcie zajęć w sytuacji, gdy uczniowie wykazują oznaki zmęczenia lub mają problemy z koncentracją;
  • wykorzystania jako formy nagrody na zakończenie lekcji.

Maksymalny czas trwania rozgrywki przypadku w większości gier uzależniony jest wyłącznie od inwencji osoby prowadzącej. W przypadku gier, które mają ustalony czas trwania i przebieg rozgrywki, jej przerwanie i rozstrzygnięcie wyników gry jest możliwe w dowolnym momencie.

Czym są gry ELI do nauki języka?

Gry językowe przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z językiem obcym, jak i kontynuujących naukę na poziomach A1, A2 oraz B1, a nawet B2. Większość gier ELI daje możliwość prowadzenia zabaw i aktywności edukacyjnych na kilku poziomach trudności, poczynając od prostego łączenia napisów z obrazkami, poznawania słówek i odmian prostych czasowników, a skończywszy na kalamburach, odgrywaniu scenek i układaniu historii z zastosowaniem złożonych form gramatycznych. Ta sama gra może więc być wykorzystana wielokrotnie na różnych etapach nauki języka za każdym razem oferując bardziej wymagające językowo zabawy.

Ponadto dzięki dodatkowym instrukcjom w języku polskim nawet osoby bez znajomości języka są w stanie zrozumieć zasady gry i przystąpić do samodzielnej nauki lub pokierować zabawami językowo-edukacyjnymi z dziećmi bądź rówieśnikami. Praktycznie każdy może więc w pełni wykorzystać potencjał edukacyjny gry i bez przeszkód cieszyć się nauką poprzez zabawę.

Rozszerzone instrukcje w języku polskim zawierają:

  • wprowadzenie metodyczne dla nauczycieli, rodziców oraz samych graczy,
  • propozycje dodatkowych ćwiczeń i zabaw językowych,
  • słowniczki do swobodnego kopiowania z wyrazami z gry wraz z tłumaczeniem na język polski i transkrypcją fonetyczną.

Każda gra oprócz podstawoej rozgrywki posiada wiele dodatkowych wariantów rozgrywek z wykorzystaniem standardowych komponentów zestawu oraz przy użyciu wspomagających kostek lub żetonów rozszerzających zakres edukacyjny gry.