Blog: Zabawa formą nauki języka

Stół i osoba pisząca coś w zeszycie

Jak pożytecznie spędzać czas?

Dobra rozrywka, to taka, która oprócz frajdy i oczekiwanego relaksu przyniesie długofalową korzyść. Pozytywnie wpłynie na naszą aktywność, wzbogaci doświadczenia i będzie źródłem poznania oraz nabycia nowych umiejętności. Nie do przecenienia w tym kontekście są formy zabaw nakierowane na poznawanie języka obcego i rozwój sprawności w posługiwaniu się nim w różnych sytuacjach. Wszak im lepiej znamy języki obce, tym większe są nasze możliwości we współczesnym świecie.

W co warto pograć, aby poćwiczyć języki? Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz od tego, czy graczami będziemy my, nasze dzieci, młodzież szkolna, czy na przykład zasiadająca do wspólnej zabawy rodzina. Do dyspozycji mamy całą gamę gier o różnorodnych zasadach, typach zastosowań, tematyce i celach edukacyjnych. Łatwość użycia tego typu pomocy sprawia, że praktycznie większość z nich w równym stopniu może być narzędziem zabaw w rękach dzieci, młodzieży, co osób dorosłych. Ich uniwersalność wyraża się również w możliwości bezproblemowego wykorzystania w różnych okolicznościach bez względu na to czy mamy do czynienia z kontekstem edukacji szkolnej, czy luźnymi zabawami z rodzicami lub rodzeństwem w domowym zaciszu.

Słówka, gramatyka, czy mówienie? Często zastanawiamy się, jaką metodą powinniśmy uczyć się języka i który aspekt nauki jest najważniejszy. Czy powinniśmy położyć nacisk na powtarzanie słówek i zapamiętywanie zasad gramatycznych, czy po prostu wsłuchiwać się w język, czytać, a przede wszystkim starać się go używać, nawet jeśli robimy to niepoprawnie? Klasyczna koncepcja edukacji językowej przez szereg lat koncentrowała się bardziej na nauce „o języku” niż nauce samego języka. Obecnie kwestia opanowania języka, to już nie akademicki tandem oparty o wykładnię gramatyki i pamięciowe uczenie się słownictwa, ale kwestia syntezy słuchania, czytania, mówienia, praktycznego poznawania form językowych, słówek i reguł gramatycznych przy jednoczesnym zaangażowaniu naszej ciekawości, umiejętności społecznych, interakcji z otoczeniem, inteligencji emocjonalnej, mowy ciała, ekspresji, spostrzegawczości, czy kreatywności. Wszystkie te cenne aspekty edukacyjne odnajdziemy właśnie w tak zwanych grach językowych, które – o ile formalnie koncentrują się na konkretnych tematach lub kwestiach gramatycznych – stwarzają zbliżony do naturalnego kontekst poznawczy, komunikacyjny i interpersonalny zapewniający wszechstronne poznawanie i praktykowanie języka.

Co z nauką języków innych niż angielski? Przy pomocy gier z powodzeniem możemy uczyć się praktycznie każdego języka obcego. Jedynym ograniczeniem jest nasza inwencja lub najzwyczajniej dostępność takich materiałów. Przedstawione w dalszej cześci propozycje gier i zabaw skupiają się w większości przypadków na języku angielskim jednak każda z zaproponowanych gier występuje również w wersjach językowych dedykowanych osobom chcącym nauczyć się języków francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, czy włoskiego.

Jakie gry do nauki języka? Do pozornie najprostszych gier uczących języków należą gry typu bingo językowe. To nic innego jak fiszki obrazkowe oraz małe plansze z grupami ilustracji i słówek odpowiadających fiszkom, które należy do siebie dopasowywać. Nauka następuje poprzez skojarzenia ilustracji z podpisami lub wymawianymi wyrazami. Proste zasady i atrakcyjny element rywalizacji sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych form gier do nauki języków. Do dyspozycji mamy gry o tematyce ogólnej takie jak Picture Bingo, które uczy podstawowych wyrazów, ale znajdziemy też gry ukierunkowane tematycznie, na przykład My Shopping List – poświęcona jedzeniu, produktom żywnościowym i robieniu zakupów, Pack your bag – ucząca nazw ubrań i części garderoby, The Animal Kingdom – pozwalająca na opanowanie nazw zwierząt, The Great Game of Numbers – dedykowana liczebnikom, czy Verb Bingo – która, nauczy przydatnych czasowników. Gry te obok prostej podstawowej rozgrywki oferują ponadto więle dodatkowych form zabaw i aktywności takich jak układanie historyjek, zgadywanki, czy kalambury.

Innymi popularnymi zabawami polegającymi na dopasowywaniu do siebie kart są tzw. memory oraz popularny Czarny Piotruś. Również w ich przypadku celem uczestników zabawy będzie kompletowanie par rysunków i napisów, a w konsekwencji ćwiczenie pamięci i nauka słówek. Zależnie od wariantu zabawy gracze zbierają karty lub się ich pozbywają. Przykładem takiej gry jest Bis uczące podstawowych wyrazów lub That’s my Job poświęcone nazwom zawodów. Nieco bardziej zaawansowaną zabawą tego typu jest Super Bis polegające na dopasowywaniu do siebie różnych pytań i odpowiedzi.

Osoby mające sentyment do klasycznego domina mogą pograć w Time Dominoes, które umożliwi ćwiczenie mówienia o czasie zegarowym, The Busy Day Dominoes uczące opisywania wielu typowych czynności wykonywanych w ciągu dnia lub wreszcie wyjątkową zabawę Let’s Party! o tematyce związanej ze spędzaniem wolnego czasu. Gry te również nauczą nas swobodnego wypowiadania się w różnych czasach gramatycznych.

Miłośnicy gier planszowych chcący uczyć się języka mogą sięgnąć po Questions and Answers poświęcone nauce zadawania pytań, How are you? – o zdrowiu, lekarzach i zabiegach medycznych na wesoło oraz Play for the Planet, w której zgłębiamy problematykę ochrony środowiska. Do dyspozycji są też gry z rysem przygodowym takie jak Preposition Island – piracka wyspa, na której poznajemy przyimki oraz Sentence Maker, czyli wyprawa do dżungli połączona z nauką czasowników i układaniem zdań. Z kolei gracze ciekawi świata mogą wybrać się na planszową geograficzno-kulturową wycieczkę na Wypsy Brytyjskie (Roundtrip of Britain and Ireland), do Stanów Zjednoczonych (Roundtrip of the U.S.A.), Francji (Voyage en France), Hiszpanii (Viaje por España), Niemiec (Die Rundreise), czy słonecznej Italii (Viaggio in Italia). Wędrując pionkiem po mapach tych krajów poznamy ich najciekawsze miejsca, zabytki, kuchnię i elementy kultury. Zdobytą wiedzę na ich temat będziemy też mogli uzupełnić grami koncentrującymi się na popularnych symbolach krajów English Paperchase, Piste à suivre, ¡Sigue la pista!, Segui l’indizio i Schnitzeljagd Deutsch.

Listę propozycji zamykają quizy towarzyskie w różnych językach: English Championship, Championnat de français, Campeonato de español, Deutsch Meisterschaft i Campionato d’italiano będące mozaiką pytań z zakresu kultury, geografii, historii i cywilizacji krajów.

Listę propozycji gier i zabaw zamykają kostki edukacyjne uczące słówek, budowania zdań i konstruowania pytań przy użyciu konkretnych rzeczowników, czasowników i słówek pytających. Przykładami takich gier są Question Maker oraz Words in Action.

Powyższe propozycje to dowód na to, że przy odrobinie pomysłowości popularne rozrywki i zabawy mogą przybrać postać cennego narzedzia rozwijającego naszą wiedzę i umiejętności. A zatem do dzieła!