ZAGADKI I ŁAMIGŁÓWKI DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO, NIEMIECKIEGO, HISZPAŃSKIEGO...
Zagadki pełnią w edukacji niezwykłą rolę. Zmuszają do myślenia i poszukiwania odpowiedzi. Angażują logiczne wnioskowanie w oparciu o posiadaną wiedzę i często wymagają abstarkcyjnego myślenia. Są wyzwaniem zachęcającym do działania. Na ich atrakcyjność jako narzędzia dydaktycznego wpływa też fakt, że po prostu stanowią one dobrą rozrywkę lubianą na każdym etapie rozwoju, – często również w życiu dorosłym.
Zabawa z zagadkami i rebusami to ponadto nie tylko główkowanie nad rozwiązaniem, ale często również samo ich formułowanie – szczególnie cenne na gruncie językowym.
Gry w układanie zagadek połączone z ich rozszyfrowywaniem zastosowane w służbie nauki języka spotęgują zysk edukacyjny wynikający z obcowania z nowymi słówkami i formami gramatycznymi oraz z konieczności sięgnięcia do własnych zasobów słownictwa i sprawności językowych.
Rebusy:
Przykładem bardzo popularnej gry wykorzystywanej w nauce angielskiego, niemieckiego, czy hiszpańskiego opierającej się na zagadkach są kalambury, w przypadku których zadaniem jednego z graczy jest wylosowanie hasła i ułożenie rebusu celem rozszyfrowania go przez partnera lub resztę grupy. W kalambury zagrać można wymyślając hasła z głowy lub czerpiąc inspirację praktycznie z każdej gry uczącej słownictwa, a nawet ze zwykłych kart typu flashcards.
Odwórcona zagadka, czyli seria pytań:
Ciekawą formą wykorzystania zagadek jest zabawa, w której gracz nie układa samodzielnie rebusu – to partner lub pozostali zawodnicy zadają pytania, a jedynymi dopuszczalnymi odpowiedziami sa słowa Tak lub Nie.
W przypadku zabawy po angielsku pytania o rzeczowniki mogą mieć następującą formę:
Is it an animal? (Czy to jest zwierzę?),
Does it have four legs? (Czy to ma cztery łapy/nogi?),
Is it an object that you use at school? (Czy to jest przedmiot, którego używasz w szkole?),
Can you eat it? (Czy można to jeść?),
Is it small? (Czy to jest małe?).
W odgadywaniu czasowników w zabawie po niemiecku pomocne mogą być pytania takie jak:
Macht man das im Freien? (Czy jest to czynność wykonywana na dworze?),
Handelt es sich um eine Sportart? (Czy to jest sport?),
Macht man das normalerweise am Tisch? (Czy jest to czynność wykonywana zwykle przy stole?).
Rozgrywka po hiszpańsku koncentrująca się na nazwach popularnych zawodów może z kolei wykorzystywać pytania w stylu:
¿Trabajas en una tienda? (Czy pracujesz w sklepie?),
¿Vendes algo? (Czy coś sprzedajesz?),
¿Estudias? (Uczysz się?),
¿Usas una calculadora? (Czy używasz kalkulatora?).
Oto kilka podpowiedzi gier, w których możesz zastosować formę odwróconej zagadki:
przedmioty:angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski.
czynności: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski.
cechy: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski.
zawody: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski.
Zakazane wyrazy:
Interesującą formą zabawy wykorzystującą mechanizm zagadek jest gra w tabu słowne, w której gracz losuje kartę z terminem oznaczającycm przedmiot, zjawisko lub pojęcie oraz listą wyrazów sugerowanych bądź zabronionych, a następnie naprowadza partnera lub grupę na właściwe hasło. Łamigłówką będzie tu zatem nie tylko samo odgadnięcie zagadki, ale również jej ułożenie.
Zabawa taka może rozwijać sie w dwóch kierunkach:
– wymyślenie stosownej definicji merytorycznej w stylu encyklopedycznym przy wykorzystaniu zaproponowanych podpowiedzi lub z ich pominięciem.
– zastosowanie skojarzeń pozornie nie związanych z hasłem, jednak w opinii układającego zagadkę naprowadzających na właściwy trop.
Przykładem gry opartej o takie reguły jest Triboo oferujące łamigłówki po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku, francusku.
Zgadywanki będą zatem doskonałym uzupełnieniem repertuaru zabaw ułatwiających i umilających naukę języka obcego. Mając nadzieję, że powyższe podpowiedzi okażą się pomocne życzymy Wam miłej zabawy!